|Türkçe|  English | Гръцки | Български |

TRAKYA BAROLARI ORTAK AÇIKLAMASI Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ Baroları Kent ve Çevre Komisyonları Ortak Basın Açıkl...           • TRAKYA'YA SAHİP ÇIK TOPLANTISI Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Marmaraereğlisi Belediyesi, Ergene Belediyesi, Vize Bele...           • TEKİRDAĞ BÜYÜKŞEHİR'DEN 450 MİLYON LİRALIK YATIRIM Atatürk Spor Salonunda gerçekleştirilen ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğl...           • LÜLEBURGAZ DÜNYADA İLK 15 TE Teşekkürler Lüleburgaz… Teşekkürler Lüleburgaz’ın kadınları ve ka...           • LISE KINGO: KARBON FİYATI ENAZ $ 100 OLMALI Derneğimizinde genel kurul üyesi olduğu Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Ağı ( UN Glo...           • GLOBAL COMPACT TÜRKİYE GENEL KURULU YAPILDI Üyesi olduğumuz; Global Compact Türkiye Ulusal Ağı’nın 4. Olağan Genel Kurul Topla...           • ÇİPRAS VE MITSOTAKIS'TEN TÜRKİYEYE TAZİYE MEKTUBU Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Türkiye Başbakanı Davutoğlu'nu telefonla arayarak...           • EDİRNE TV YILIN ENLERİ ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU Edirne'de, Edirne Televizyonunun geleneksel olarak düzenlediği 'Yılın En'leri' ödü...           • 2.KARBON AYAK IZI ORMANI BABAESKI'YE Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı ve FEST Travel'ın işbirliği ile karbon ayak izlerini s...           • TURKUAZ SEHİRLER PROJESİ ICIN ILK ADIM ATILDI Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi işbirliği ile yür&uu...           
GLOBAL COMPACT

KÜRESEL İLKELER SÖZLEŞMESİ TAHÜDÜMÜZ

KÜRESEL İLKELER SÖZLEŞMESİ 2015 YILI İLERLEME RAPORUMUZ

GC-BARIŞ İÇİN İŞ DÜNYASI İNSİYATİFİ İYİ ÖRNEK UYGULAMASI

Tavsiye Et
Ad, Soyad:
Gönderen:
Alıcı:
Güvenlik kodunu giriniz:
captcha

BALKAN ARBORETUMU EDİRNE'NİN TANITIMINA KATKI YAPACAK


Trakya Üniversitesi (T.Ü.) Rektörlüğü tarafından yürütülen, Trakya Üniversitesi Balkan Yerleşkesi'ndeki özellikle Trakya ve Balkan bitki türlerini barındıran Balkan Arboretumu'nun (Canlı Ağaç Müzesi) birinci etabı “Hayat Ağacım” isimli projeyle tamamlanacak.

Trakya Kalkınma Ajansı tarafından kabul edilen ve turizmin gelişmesine ve tanıtımına yönelik girişim ve işbirliklerin geliştirilmesi önceliğiyle Edirne'de başlayarak bölge gelenelinde sosyoekonomik gelişmişlik seviyesinin arttırılmasının amaçlandığı “Hayat Ağacım” isimli projenin tanıtımına T.Ü. Rektörü Prof.Dr. Yener Yörük ev sahipliği yaptı. T.Ü. ile birlikte İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nünde proje ortağı olarak katıldığı toplantıya Rektör Yörük'ün yanısıra İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Kemal Soytürk ve proje ekibi öğretim görevlileri katıldı.

Toplantıda ilk olarak konuşan Rektör Yener Yörük, söz konusu proje dahilinde özellikle Trakya ve Balkan bitki türlerini barındıran Balkan Arboretumu'nun birinci etabının tamamlanmasının beklenildiği söyledi. Balkan Arboretumu ve EDTU Herbaryumu'nun tanıtılması ve bölgedeki ilk, orta ve yükseköğretim kurumları ile bölge halkına bitki materyali, biyoçeşitlilik ve doğa tarihi konularında farkındalık faaliyetlerinin gerçekleştirilmesini amaçladıklarını söyleyen Yörük, “Bu proje öncesinde tabiki önemli bir altyapı oluşturduk. Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü bizim merkezimizin direktörü hocamız ve diğer hocalarımızın gayretleriyle ortaya çıkan bir bilimsel bilginin burada pratiğe dökümü olacak” şeklinde konuştu.

Toplantıda daha sonra projeyle ilgili teknik bilgileriyse Peyzaj Mimarlığı Bölümü Öğretim Görevlisi ve Proje Koordinatörü Yard. Doç. Dr. Candan Zülfikar verdi. Zülfikar 9 ay içinde tamamlamayı düşündükleri projenin Edirne'ye turizm destinasyonu sayesinde uzun vadede ekonomik getiri sağlayacağını belirterek; “Bölgede kültür ve turizmin gelişmesi, bölge tanıtımına yönelik girişim ve işbirliklerinin gelişmesi sağlanacak. Hedef grupların gezi, etkinlik, araştırma ihtiyaçlarını karşılayacak donatı alanlarıda oluşturulacak” dedi.

Proje hakkında konuşan İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu ise Edirne'nin tarihi ve kültürel değerli olan bir olduğunu hatırlatarak; “Dolayısıyla genelde turizm destinasyonu açısından tarihi ve kültürel değerlere önem veren insanların çok sıkça geldiği bir yer. Artık bu proje vasıtasıyla doğal ortamları da insanlarımızda görecekler. Biz buranın destinasyon alanı olarak ilan edilmesindede elimizden geleni yapacağız” diye konuştu.

İl Milli Eğitim Müdür Vekili Kemal Soytürk ise Milli Eğitim Müdürlüğü olarak proje hakkında heyecanlı olduklarını söyleyerek; “Biz kültür ve turizmin gelişmesine ve bölgenin tanıtılmasını çok anlamlı bir proje olarak görüyoruz. Dersimiz Edirne ve bu projede bir müfredatı oluşturacaktır. Bu anlamda öğrencilerimiz adına burayı gezdirmek istiyoruz. Bu proje öğrencilerimiz açısından çok önemli bir yerde olacaktır, hem çevre duyarlılığı ve sevgisi kazandırmak adına” şeklinde konuştu.

Toplantıdan sonra Rektör Yörük ve beraberindeki heyet basın mensuplarıyla birlikte Balkan Arboretumu'nun birinci etabının tamamlanacağı yeri gezdi.

Kaynak: Hudut Gazetesi

 


TRAKYA ÜNİVERSİTESİ BALKAN ARBORETUMU VE EDTU HERBARYUMU UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ YÖNETMELİĞİ: http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2014/02/20140224-7.htm  

Haber tarihi: 23 / 10 / 2014
Haber Yorumları: 0


Paylaş: Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  GoogleÖnceki: KÜRESEL ETKİ YATIRIMICALRI AĞINA KABUL EDİLDİK
Sonraki: TRAKYA KAYAGAZINDA TPAO ve HALLIBURTON İŞBİRLİĞİ
Üye İşlemleri
Kullanıcı adı
Şifre
KÖŞE YAZILARI
Paylaş
Facebook  Twitter  Stumbleupon  Delicious  Google

TRAKYA KALKINMA DERNEĞİ Tüm Hakları Saklıdır. İzinsiz Kopyalanamaz. All Rights Reserved. 2015© THRACE DEVELOPMENT ASSOCIATION

İçerik Rss - Haberler Rss

Tasarım ve Programlama: Omn Portal